رجوع از هبه

رجوع از هبه
رجوع از هبه

رجوع از هبه در چه شرایطی ممکن است؟

آیا می توان تقاضای این رجوع را رد کرد؟ اصلا این رجوع در قالب تقاضا است؟

وکلای متخصص عدل گر همراهان همیشگی شما در مسیر دعاوی حقوقی هستند.

شما می توانید از طریق شماره های موجود در صفحه جهت درخواست مشاوره یا سپردن دعاوی خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

پس از خواندن این مطلب پاسخ سوال های فوق را در می یابید. پس با ما همراه باشید.

رجوع از هبه
تایید رجوع از هبه

هنگامی که عقد هبه میان طرفین منعقد گردد و ملک در اختیار متهب قرار بگیرد،

در صورتی که عین موهوبه که همان ملک است،

موجود باشد، واهب یعنی همان شخصی که هبه می کند می تواند که از آن رجوع نماید.

و سپس برای تثبیت آن دادخواستی مبنی بر این بازگشت را مطرح کند.

این اعلام رجوع کردن از هبه از هر طریق امکان دارد. ولی بهتر است که از طریق ارسال اظهارنامه رسمی انجام بشود.

مرجع صالح برای ارائه دادخواست کجاست؟

هنگامی که موضوع ملک باشد دادگاه محل وقوع ملک صلاحیت رسیدگی کردن به دعوای تایید رجوع از هبه را خواهد داشت.

و اگر به غیر از این باشد دادگاهی که عقد هبه در محل آن واقع گردید و هم دادگاه محل اقامت خوانده صلاحیت رسیدگی کردن را دارا هستند.

نکات مهم

رجوع ضمنی از هبه صحیح می باشد. مثل این که واهب ملک خودش را از قصد بخاط رجوع از هبه به شخص دیگری بفروشد.

در حالتی که متهب پدر مادر یا اولاد باشند حق رجوع از هبه وجود نخواهد داشت.

اگر این ملک از مالکیت شخص متهب خارج بشود حق رجوع ساقط خواهد شد.

این حق مبتنی بر مجانی و بلاعوض بودن آن است و در هبه ی معوض یا قبض عوض چنین امکانی وجود ندارد.

و همچنین بعد از فوت شخص واهب این امکان از بین خواهد رفت و نمی توان از هبه رجوع نمود.

اشاره ای به مستندات قانونی

ماده 803 قانون مدنی : بعد از قبض نیز واهب میتواند با بقاء عین موهوبه از هبه رجوع کند مگر در موارد ذیل:

۱) در صورتی که متهب پدر یا مادر یا اولاد واهب باشد.

۲) در صورتی که هبه معوض بوده و عوض هم داده شده باشد.

۳) در صورتی که عین موهوبه از ملکیت متهب خارج شده یا متعلق حق غیر واقع شود خواه قهراً مثل اینکه عین موهوبه برهن داده شود.

۴) در صورتی که در عین موهوبه تغییری حاصل شود.

تنظیم دادخواست رجوع از هبه

ممکن است خواهان دعوا شرایط لازم را برای تهیه دادخواست دارا نباشد چون از اصول تنظیم دادخواست ذکر دلیل منطقی و قانونی در متن آن می باشد. پس اقامه دعوای مزبور باید در حالت تنظیم دادخواست به دادگاه تحویل شود و مشخصات اصلی واهب و متهب در آن ذکر گردد. همچنین کپی قرارداد ضمیمه دادخواست می شود و دلایل رجوع با ذکر ماده قانونی در متن نوشته شود. مشخصات کامل هبه و یا عین موهوبه در دادخواست قید گردد. این نوع از دعاوی، دعاوی مالی محسوب می شود و‌ مستلزم پرداخت هزینه دادرسی است.پس از تحویل دادخواست دادگاه اقدام به رسیدگی می کند و در صورت قانونی بودن درخواست اقدام به صدور دستور به باز پس گیری مال از متهب می نماید.

2 نظرات

  • محمد

    1 شهریور 1402 - 11:48

    در رجوع از هبه حتما باید قراداد هبه موجود باشد؟ اگر ملکی از طریق وکالت بلاعزل به همسرم داده باشم آیا امکان پس گرفتن ان وجود دارد؟

    • شبنم خوشرو

      1 شهریور 1402 - 20:00

      درود بر شما، شما باید اثبات کنید که قصد شما از اعطای وکالت بلاعزل هبه بوده است و البته اگر خانم ملک را به شخص دیگری انتقال بدهد عملاً رجوع از هبه منتفی است و احتمالا به محض رجوع شما چنین کاری می کند.
      موفق باشید.

پیام بگذارید

X