طلاق غیابی

طلاق غیابی
طلاق غیابی

همراه شما هستیم با مطلب طلاق غیابی

طلاق یکی از مسائل بسیار شایع در دنیای امروز و در جامعه ما است. در برخی موارد به دلیل مشکلاتی که برای زوجین و یا فرزندان در طول زندگی ایجاد گردیده، طلاق به عنوان یک مسکن و حتی درمان قطعی راهگشا خواهد بود. در اکثر موارد حضور وکیل طلاق در مسیر پرونده می‌تواند اشخاص بسیاری را از مسیر نادرستی که طی می‌کنند، نجات بدهد. لازم نیست که بار این مسئولیت دشوار را به تنهایی به دوش بکشید، در هر زمینه ای تکیه به متخصص آن حوزه عاقلانه ترین راه است.

طلاق غیابی
قبل از توضیح طلاق غیابی  لازم است بدانید رای غیابی چیست؟

چنانچه دادخواستی علیه شخصی بدهید و او ابلاغیه وقت رسیدگی دادگاه را به خودش تحویل نگیرد و به تعبیر حقوقی به او ابلاغ نگردد یا این که در جلسات دادگاه حاضر نشود. و حتی لایحه ای ندهد. در صورتی که محکوم شود آن رای غیابی است.

طلاق هم از قاعده مذکور استثنا نیست.  اگر وقت رسیدگی به طرف مقابل ابلاغ واقعی نگردد و در دادگاه هم حضور نیابد. و لایحه نیز ندهد. در فرض محکومیت، طلاق غیابی می باشد. اما در این خصوص نکات بسیار مهمی وجود دارد که در ادامه برای شما خواهیم گفت.

مراحل طلاق غیابی

حال که با مفهوم غیابی بودن رای آشنا شدید در این قسمت از مطلب مراحل طلاق غیابی را برایتان بازگو می نماییم.

ابتدا باید دادخواست طلاق را با ذکر دلایل و مستندات به دادگاه خانواده تقدیم کنید.

دادگاه پس از بررسی دادخواست شما، طرفین پرونده را به دادگاه دعوت می نماید، سپس دعوا را به داوری و صلح و سازش ارجاع خواهد داد.

در شرایطی که خوانده در مراحل رسیدگی حضور نیابد، قاضی در صورت احراز شرایط طلاق مبادرت به صدور حکم می‌کند.

این حکم ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل واخواهی در دادگاه صادر کننده رای است.

پس از گذشت مهلت قانونی واخواهی، 20 روز هم مهلت تجدید نظر خواهی در دادگاه تجدید نظر استان می باشد.

و در صورت عدم فرجام خواهی طرف مقابل، رای طلاق قطعی و قابل اجرا می شود.

نکات مهم طلاق غیابی:

اگر درخواست از سوی زن باشد، اثبات وجود یکی از شروط 12‌گانه مندرج در عقدنامه بر گردن زن است.

بار اثبات طلاق غیابی به دلیل عسرو هرج نیز بر دوش زن می باشد ودر این مورد هم زن باید دلایل عسر و هرج را به قاضی اثبات نماید.

در مواردی، زن باید با گذشت از تمام حقوق مالی اش مثل مهریه،نفقه و اجرت‌المثل، در قبال طلاق دادگاه را به صدور رای طلاق متقاعد سازد.

اگر زن در خارج از کشور مدعی شود که همسرش مدتهاست مجهول‌المکان است باید وکیل ایرانی بگیرد تا مراحل مربوط به طلاق را در ایران انجام بدهد.

در اجرای حکم طلاق به صورت غیابی نیازی به معرفی ضامن نمی باشد و به محض صدور حکم، پس از گذشت مهلت قانونی، قابلیت اجرا دارد.

در صورتی که نیاز به مشورت را احساس می کنید می توانید روی تجربه و مهارت وکلا و متخصصین ما حساب کنید. گروه حقوقی دادرسان سیمرغ عدالت همراه شما خواهد بود. با شماره های موجود در صفحه با ما در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا