رفع سوء اثر از چک برگشتی بدون لاشه چک

چک صیاد

 رفع سوء اثر از چک برگشتی بدون لاشه چک

رفع سوء اثر از چک برگشتی بدون لاشه چک موضوع بحث امروز ما است.

علت اهمیت رفع سوء اثر از چک

قانون جديد چک مقرراتی را پیش بینی کرده است که نسبت به قوانین قبلی بسیار سخت گیرانه است.

این قوانين سخت گیرانه برای برگشت اعتبار به چک بود.

متاسفانه سال ها بود که چک دیگر اعتبار خود را از دست داده بود و دیگر کسی برای چک اعتباری قائل نمی شد در حالي که قاعدتاً چک باید جایگزین پول باشد و مردم مانند پول به آن اعتماد داشته باشد.

اما آنچه که در بازار و بین مردم مشاهده می کردیم بی اعتمادی به چک بود.

برای برگشت اعتبار به چک، قانون گذار وارد صحنه شد و مقررات جديدی تصويب کرد.

حتماً راجع به سامانه های صياد و چکاوک چیزهایی شنیده اید اما بحث امروز ما در مورد مقررات جديد رفع سوء اثر از چک بدون لاشه چک است.

قانون گذار کاری کرده است که صدور یک برگه چک بلامحل برای صادر کننده گران تمام شود و این گران تمام شدن و متوقف شدن فعالیت های شخص سبب می گردد که حواسش به موجودی حسابش و چک هایی که صادر می کند باشد.

 طبق قانون اگر وجه چک به علتی پرداخت نگردد با درخواست دارنده چک بانک فوراً غیر قابل پرداخت بودن آن را در سامانه یک پارچه بانک مرکزی ثبت می کند وتا هنگامی که از چک رفع سوء اثر نشود محدودیت های زیر را نسبت به صاحب حساب اعمال می کند

محدودیت ها

الف – عدم افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید
ب – مسدود کردن وجوه کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده

که تحت هر عنوان نزد بانک یا موسسه اعتباری دارد به میزان کسری مبلغ چک به ترتیب اعلامی از سوی بانک مرکزی
ج- عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی یا ریالی
د- عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی

ذکر این نکته ضروری است که غیر قابل پرداخت بودن یا کسری مبلغ چک به صورت آنلاین ( برخط) به اطلاع تمامی بانک ها و موسسات اعتباری می رسد

و تمامی آنها موظف هستند که پس از گذشت بیست و چهار ساعت اقداماتی که به آن اشاره کردیم را انجام بدهند.

و تنها استثنای این اقدمات در خصوص بنگاه های اقتصادی است که اگر این محدودیت ها سبب اخلال در امنیت اقتصادی استان بشود برای مدتی به حالت تعلیق در می آید

با توجه به محدودیت های گسترده ای که برای صاحبان چک در نظر گرفته شده است رفع سوء اثر از چک برگشتی برای بسیاری افراد به خصوص اشخاصی که داد و ستد و تجارت می کنند بسیار مهم می باشد

و در صورت رفع سوء اثر مراتب  در سامانه یکپارچه بانک مرکزی اعلام ثبت می گردد و به سرعت و به صورت آنلاین ( برخط) از چک رفع سوء اثر می شود.

رفع سوء اثر از چک برگشتی بدون لاشه چک

 

رفع سوء اثر از چک برگشتی بدون لاشه چک

ساده ترین راه حل برای رفع سوء اثر از چک

یک راه بسیار ساده و در واقع، راحت ترین راه حل برای رفع سوء اثر از چک ارایه لاشه چک به بانک می باشد.

اما مشکلی که در این میان وجود دارد و بسیاری از مراجعه کنندگان ما بیان می کنند عدم وجود لاشه چک در دست آنها است

به خصوص در مورد معاملات قدیمی و اشخاصی که فراوان چک صادر می کنند این موضوع رواج دارد

شخص برای دریافت دسته چک جدید به بانک مراجعه می کند اما بانک اعلام می کند

که به علت چک رفع سوء اثر نشده قادر به ارایه دسته چک جدید نیست

و تازه آنجا است که شخص یاد چک های قدیمی و افرادی که به آنها چک داده می افتد و با ما تماس می گیرد تا راه حلی برای این امر پیدا کند.

راه حل چیست؟

طبق قانون و بخش نامه های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران رفع سوء اثر از چک بدون ارایه لاشه چک نیز امکان پذیر می باشد

_واریز کسری مبلغ چک به حساب جاری نزد بانک محال علیه و ارائه درخواست مسدودی که در این صورت بانک مکلف است ضمن مسدود کردن مبلغ مذکور تا زمان مراجعه دارنده چک و

حداکثر به مدت یک سال، ظرف مدت سه روز واریز مبلغ را به شیوه ای اطمینان بخش و قابل استناد به اطلاع دارنده چک برساند.

_ارائه رضایت نامه رسمی (تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی) از دارنده چک یا نامه رسمی از شخص حقوقی دولتی یا عمومی غیردولتی دارنده چک

_ارایه نامه رسمی از مرجع قضائی یا ثبتی ذی صلاح مبنی بر اتمام عملیات اجرایی در خصوص چک

_ارائه حکم قضائی مبنی بر بری الذمه بودن صاحب حساب در مورد چک

وجود نداشتن لاشه چک و دسترسی نداشتن به دارنده چک

بسیاری از اشخاص از ما سوال می پرسند که ما نه لاشه چک را داریم و نه به آن شخص دسترسی داریم

که بتوانیم از او رضایت نامه بگیریم

راه حل ما چه می باشد

در این مورد نیز باید بگوییم که بعد از سپری شدن 3 سال از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت می توانید از چک رفع سوء اثر کنید

البته مشروط به این موضوع که  هیچ گونه دعوای حقوقی و کیفری در جریان نباشد.

بانک ها برای رفع سوء اثر از چک همکاری نمی کنند

بسیاری از افرادی که با ما تماس می گیرند می گویند که دارای شرایط رفع سوء اثر از چک هستند اما بانک ها با آنها همکاری نمی کنند یا شرایطی را پیش روی آنها می گذارند که با قانون متفاوت است.

مثلاً بانک ها می گویند که باید دو برابر مبلغ چک در حساب پول مسدود کنی تا از چک رفع سوء اثر کنیم.

در پاسخ به این دسته از عزيزان باید بگوییم که قوانین صدور چک و بخشنامه های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در جهت نظم دهی به بازار کاملاً مشخص می باشد

 و هیچ کدام از این بخشنامه ها و قوانین به مواردی که بانک ها اعلام می کنند توجهی نکرده است و به صورت صریح و ساده راه رفع سوء اثر از چک بدون لاشه را بیان کرده اند.

پس اگر بانکی از این دست بهانه ها می آورد این شما هستید که باید حقوق خود را مطالبه کنید و حق خود را بگیرید چرا که معروف است حق گرفتنی است نه دادنی.

در ضمن حتما با متخصص این کار و وکیل پایه یک دادگستری در مورد لزوم شکایت عليه بانک مشورت کنید چرا که در مبالغ بالا چاره ای جز این کار ندارید.

تاکید می کنیم که با متخصص و شخصی که اطلاعات وکالت او در سایت کانون وکلا قابل مشاهده است مشورت بفرمایید چرا که متاسفانه هم اکنون باندهای کلاهبرداری و جعل سند با ارایه رضایت نامه های جعلی توجه اشخاص را به کاری کم دردسر و پر خطر جلب می کنند.

کلاهبرداری های که در رفع سوء اثر از چک اتفاق می افتد

همان گونه که گفتیم عمده این کلاهبرداری و جعل سند در ارائه رضایت نامه جعلی به بانک ها است که شاید در لحظه شما را نجات بدهد اما دردسرهای بعدی را نصيب شما می کند.

حتی چندین نفر در تماس با دفتر وکالت ما سوال می پرسند که چرا شما اما و اگر می کنید، فلانی گفته ۱۰ تومان بده و رفع سوء اثر بگیر!

امری که متاسفانه شما را از چاله در می آورد و به چاه می اندازد.

سوال های کوتاه

رفع سوء اثر بدون لاشه چک امکان پذیر است؟

بله مطابق قانون جديد در مواردی مثل مسدودی مبلغ چک در حساب و مرور زمان یا ارایه رضایت نامه می توانید از چک رفع سوء اثر کنید بودن اینکه لاشه آن را همراه داشته باشید.

آیا دفتر وکالت شما در این زمینه پرونده قبول می کند؟

دفتر وکالت ما در این زمینه و دعاوي تجاری دارای سابقه ۲۰ ساله می باشد. 

در صورت نیاز به خدمات ما با شماره های زیر در تماس باشید.

۰۲۱-۵۸۷۸۴

۰۲۱-۸۸۶۵۷۷۸۹

۰۹۹۸-۱۲۸۸۸۰۰

آدرس ما: جردن- بلوار ستاری – پلاک ۳- واحد ۱۸

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

مغایرت اطلاعات سامانه صیاد و لاشه چک

آیا می توانیم صادر کننده را اجبار به ثبت چک در سامانه صیاد کنیم

نحوه برگشت زدن چک ثبت نشده در سامانه صیاد

شکایت از بانک ها در بانک مرکزی به صورت غیر حضوری

نکته مهم

رفع سوء اثر از چک برگشتی بدون لاشه چک را با یک نکته بسیار مهم به پایان می رسانیم.

بسیاری اوقات صدور گواهی عدم پرداخت به این علت می باشد که

شخص نسبت به چک ادعای مفقودی یا سرقت یا جعل یا  کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرائم دیگری را مطرح کرده

در نظر داشته باشید چکی که به این علل برگشت می خورد فاقد سوء اثر می باشد

  

2 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  من دو فقره چک رو شفاها بصورت امانی بابت دوستم روی یک مبایعه نامه گذاشتم که طرف قرارداد به عنوان خریدار خانم دوستم هست که مبلغ دو فقره چک بعنوان ثمن معامله لحاظ شده است . اما از ابتدا همه مطلع بودند که چک ها امانت است و پولی از محل چک ها پرداخت نمی شود . هیچ گونه پولی هم بین طرفین رد و بدل نشده است . ضمن اینکه مبایعه نامه ها بین طرفین تبادل نشده است . اما مشاور املاک چک ها را به فروشنده ملک تحویل داده بود که در تاریخ مقرر ، یکی از چک ها برگشت خورده است .با توجه به اینکه بنظر می رسد اصالتا مبایعه نامه ، هیچ گونه پولی رد و بدل نشده و جایی ثبت نشده است ( مگر آنکه در ادامه بخواهند خریدار و فروشنده و بنگاه تبانی انجام دهند ) آیا مبایعه نامه کد رهگیری هم نگرفته و صرفا برچسب هلوگرام زده شده ، مبایعه نامه جنبه قانونی دارد و قابل اجرا هست ؟ اگر جاری نشده علی الاصول چک ها در نزد صاحب بنگاه امانت بوده . ضمن اینکه هیچ مشخصات قانونی که بتوانم شکایت ثبت کنم اعم از اسم و فامیل دقیق و کد ملی و یا اینکه شماره موبایل ها دقیقا به نام خودشان باشد ندارم .
  با این شرایط : هیچ کدام تمایل به همکاری ندارند و فقط وضعیت چک های من بلا تکلیف و دچار مشکل شده است . لذا صریح و سریع قانونی چی هست ؟ علیه چه کسی باید شکایت شود در حالی که ابتدا صاحب بنگاه تخطی کرده و با وجود عدم پرداخت وجه ، چک ها را به فروشنده داده و از طرفی هم فسخ در مبایعه نامه قید نشده. نکته ای که حائز اهمیت است این هست که زمانی معامله یا بیع صورت می گیرد که حداقل بیعانه ای حتی هزار تومان ثبت شده باشد بنابراین مبایعه نامه مردود هست . و من چه اقدامی انجام دهم ؟ مساله دوم : آیا می توانم از فروشنده ملک و بانک شکایت کنم بطوری که در داخل چک قید شده بود بابت قرارداد شماره فلان . یعنی فروشنده ملک آگاه است که این چک بابت قرارداد بوده و اصالتا ایشان هم قراردادی با توجه به توضیحات فوق نداشته و چک ها از درجه اعتبار ساقط هستند و بواسطه برگشت زدن چک ، تخطی و سو استفاده کرده است . مساله سوم : آیا با توجه به توضیحات در متن چک که عنوان شده است بابت قرارداد شماره فلان ؛ بانک بدون توجه به متن چک ؛ برگشت زده در حالی که هیچ سندی دال بر مبایعه نامه رسمی وجود نداشته و تجویل بانک نشده است . مساله سوم : با توجه به اینکه دوست بنده که بواسطه ایشان ، من چک ارائه دادم هیچ پاسخی نمی دهد و همچنین همسر نامبرده که طرف قرارداد بوده هم بلاتکلیف گذاشته است .

  با عنایت به توضیحات کامل فوق : به ترتیب علیه کدام یک شروع به اظهارنامه و یا شکایت کنم که از طرفی تبانی بین آنها صورت نگیرد . ؟ و از طرفی می خواهم علیه همه ی آنها شکایت کنم ممنون میشم حوصله کنید و با دقت بخوانید و پاسخ حقوقی فنی بدهید . با احترام

  1. درود بر شما، هر چند سوالاتی که نوشته اید یک مشاوره کامل می طلبد اما به احترام وقتی که صرف نوشتن سوال کرده اید تا جای ممکن پاسخ می دهم.
   1-هیچ شکایتی از بانک نکنید چون بانک، مطابق قانون نباید به عباراتی که در متن چک نوشته می شود توجه کند.
   2-شما باید با دلایل و مدارک اثبات کنید که چک به قصد امانت به بنگاه سپرده شده است اما این گونه که تعریف کرده اید حتی در متن چک به تضمین و امانت اشاره نشده است و نوشته شده که بابت قرارداد فلان…
   3-آیا امانت نامه دارید؟
   4-شما امکان طرح دعوای استرداد لاشه چک و خیانت در امانت دارید اما باید مدارکی برای اثبات مسئله داشته باشید.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *