چگونه از سامانه خودنویس کد رهگیری بگیریم؟

سامانه خودنویس

چگونه از سامانه خودنویس کد رهگیری بگیریم

سامانه خودنویس موضوع بحث امروز ما است و به سوال های شما در این زمینه پاسخ می دهیم.

اگر این روزها به مشاوران املاک مراجعه کرده و درخواست کد رهگیری قرارداد داشته باشید می شنوید که به شما می گویند خودتان به سامانه خودنویس مراجعه کنید و کد رهگیری بگیرید.

اما سامانه خودنویس چیست و چطور باید از سامانه خودنویس کد رهگیری دریافت کنید.

در ادامه همراه ما باشید.

سامانه خودنویس چیست

این سامانه که بعضی ها آن را معادل پایان کار بنگاه های مشاور املاک غیرمجاز می دانند در قانون جهش تولید مسکن پیش بینی شده است.

مطابق ماده 18 این قانون

“ماده۱۸ـ در راستای رصد و نظارت بر بازار مسکن، ثبت کلیه معاملات املاک و مستغلات اعم از خرید، فروش، پیش خرید، پیش فروش، رهن و اجاره مسکن برای متعاملین در بنگاههای مشاوران املاک توسط بنگاهها و برای سایر متعاملین خارج از بنگاههای مشاوران املاک توسط خود متعاملین ، در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور و أخذ شناسه(کد) رهگیری بدون أخذ هزینه الزامی است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است ظرف یک ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور را به صورت رایگان به وزارت راه و شهرسازی منتقل نماید.”

سامانه خودنویس از خرداد ماه سال 1402 رونمایی شد و در اختیار عموم مردم قرار گرفت و از ابتدای سال 1403 کلیه قراردادهای اجاره چه توسط متعاملین و چه توسط مشاورین املاک در سامانه خودنویس ثبت می‌شوند.

تمام مجوزهای کاغذی اعتبار خود را از دست میدهند و در راستای این قانون فقط مشاورین املاکی که از طریق درگاه ملی مجوزها اقدام به اخذ شناسه یکتا نموده اند، مجاز به فعالیت در سامانه خودنویس هستند.

اعتبار شناسه صنفی مشاورین املاک به صورت برخط از طریق سامانه خودنویس بررسی می‌شود

 و سپس اجازه ورود به محیط کاربری سامانه را خواهند داشت اما طبق قانون عموم مردم می‌توانند با اختیار خود، شخصا در سامانه خودنویس قرارداد اجاره خود را ثبت نمایند.

امکان ثبت قرارداد توسط مشاورین املاک و اشخاص عادی

متاسفانه قبل از رونمایی از این سامانه مشاهده می شد که بعضی از مشاورین املاک برای اخذ کد رهگیری برای قراردادها مطالبه پول می کردند اما با رونمایی از این سامانه این مشکل برطرف شده است و علاوه بر مشاورین املاک، افراد عادی نیز می توانند

 نسبت به ثبت قرارداد خود به صورت رایگان و دریافت کد رهگیری قرارداد اقدام کنند.

در این سامانه دو پنل پیش بینی شده است.

1-پنل مشاورین املاک که فقط مشاورین املاک مجاز و بنگاه هایی که نسبت به درج مجوز خود در درگاه ملی اخذ مجوزها اقدام کرده اند امکان اسفاده از آن را دارند

2-پنل عمومی که برای اشخاص عادی پیش بینی شده است به شکل تصویری که در زیر مشاهده می کنید.

 

 

 

در ادامه به توضیح کامل مواردی که برای درج قرارداد در سامانه به آن نیاز دارید می پردازیم.

فقط در نظر داشته باشید که در پنل عمومی و برای ایجاد قرارداد، موجر ( مالک، صاحب خانه) باید نسبت به ایجاد قرارداد اقدام کند و سپس مستاجر به او بپیوندد و مستاجر نمی تواند ایجاد کننده قرارداد باشد.

به خصوص با اطلاعات جزیی که سامانه از شما طلب می کند، اطلاعاتی که قاعدتاً فقط در اختیار موجر و صاحب خانه می باشد.

 

نکاتی که باید در مورد ورود به سامانه خودنویس بدانید

در سراسر این سامانه نکاتی وجود دارد که توجه به آنها بسیار ضروری است و در غیر این صورت امکان استفاده از سامانه را نخواهید داشت.

به عبارت دیگر باید این مقدمات فراهم شود تا شما امکان کار با سامانه را داشته باشید، چه برای خرید و فروش و چه برای اجاره.

1-اول اینکه شما باید ملک خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کرده باشید.

برای این کار باید به آدرس اینترنتی https://amlak.mrud.ir/  مراجعه کنید و نسبت به ثبت ملک خود در این سامانه اقدام کنید.

سامانه املاک و اسکان یکی از بهترین ابزارهای جمع آوری و سرشماری اطلاعات ملکی جهت بررسی وضعیت املاک در کشور است  و هدف از این برنامه، جمع‌آوری آمار مسکن برای سامان دادن این بخش مهم اقتصادی و همچنین مشخص شدن واحدهای خالی است تا از آنها مالیات اخذ شود.

برای ترغیب بیشتر مردم به تمکین از این قانون ارایه بسیاری از خدمات به شهروندان مانند افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک، سیاست‌های حمایتی، یارانه‌ای و کمک معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گازطبیعی،

 ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه، ابلاغیه، ثبت‌نام مدارس در منطقه محل اقامت، استحقاق دریافت خوابگاه دانشجویی و امثال آن را فقط با اخذ کدملی و براساس کدپستی یا نشانی درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی آنان در سامانه املاک و اسکان کشور، ارائه می شود.

در این جا هم برای دریافت کد رهگیری قرارداد فروش یا اجاره نیاز به ثبت ملک در سامانه املاک و اسکان می باشد.

2-در سراسر این روند، باید از شماره همراهی استفاده کنید که با کد ملی شما تطبیق دارد

 چرا که پیامک های ورود به سامانه و امضای قرارداد به آن شماره همراه پیامک می گردد و در ابتدا نیز که از سوی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند احراز هویت می شوید باید از شماره ای با این مشخصات استفاده کنید

در غیر این صورت امکان استفاده از سامانه میسر نمی باشد.

اگر واجد این شرایطی که گفتیم نمی باشد اول باید نسبت به برقراری این شرایط اقدام کنید چرا که هیچ راه دیگری در این مورد پیش بینی نشده است.

 

مراحل ثبت قرارداد اجاره در سامانه خودنویس

چه از پنل مشاورین املاک وارد این سامانه بشوید و چه از طریق پنل افراد عادی، باید راه یکسانی را برای ثبت قرارداد خود طی کنید.

فقط اگر از طریق پنل مشاورین املاک وارد سامانه شوید اطلاعات مشاور املاک را نیز باید در سامانه وارد کنید اما تمامی راه هایی که در ادامه طی می کنید یکسان می باشد.

مرحله اول: ورود به سامانه احراز هویت

مرحله دوم:تعیین نقش و ایجاد قرارداد ( در این مرحله برای هر کدام از اشخاص قرارداد پیامک ارسال می گردد و باید کدی که در پیامک برای شخص ارسال می گردد وارد شود

مرحله سوم:وارد کردن اطلاعات مورد نیاز قرارداد

مرحله چهارم: انتخاب ملک مورد معامله

مرحله پنجم: افزودن طرف قرارداد

مرحله ششم: امضای قرارداد توسط طرفین

مرحله هفتم: افزودن شاهد

مرحله هشتم: پایان فرآیند و صدور کد رهگیری.

در ادامه همراه ما باشید تا با جزییات بیشتری به این مراحل بپردازیم.

اطلاعاتی که برای ثبت قرارداد در سامانه خودنویس به آنها نیاز دارید

برای ثبت قرارداد در سامانه خودنویس به اطلاعات زیر نیاز دارید. پس قبل از ورود به سامانه از داشتن اطلاعات زیر اطمینان حاصل کنید.

در صورت داشتن تمامی اطلاعات زیر، ثبت قرارداد و اخذ کد رهگیری قرارداد بیشتر از دو ساعت زمان نمی برد.

یک ساعت از این زمان نیز برای اعمال خیار مجلس از سوی طرفین است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

1-اطلاعات موجر و مالک شامل میزان مالکیت و اطلاعات شخصی و اطلاعات محل سکونت موجر.

2-اطلاعات مستاجر

3-اطلاعات ملک شامل کدپستی و اطلاعات سندی ملک ( نوع سند،پلاک ثبتی اصلی و فرعی، حوزه ثبتی، بخش ثبتی) نوع کاربری و متراژ ملک،میزان مورد معامله، مشاعات ساختمان، سال ساخت، طبقه، تعداد اتاق خواب، سمت ساختمان، سمت واحد، آدرس دقیق ملک، امکانات ملک، نمای ساختمان،سیستم گرمایشی و سرمایشی، نوع سرویس، پارکینگ، کف پوش.

5-تاریخ قرارداد شامل تاریخ عقد قرارداد ،شروع قرارداد ،پایان قرارداد، تاریخ تحویل ملک به مستاجر و مدت زمان اجاره.

6-مبلغ رهن و اجاره و ثمن قرارداد.

7-شرایط و تعهدات مکتوب قرارداد. در نظر داشته باشید که شما نمی توانید از این شروط اجباری بکاهید و آن ها را حذف کنید و فقط می توانید آنها را مطالعه کنید اما افزودن به این شروط امکان پذیر است.

بعضی بندها نیز در این شروط فقط نیاز به پر کردن جاهای خالی دارد به عنوان مثال شرط وجه التزام که شما فقط باید عدد مورد توافق خودتان را در آن وارد کنید.

8-اطلاعات قبض برق نیز باید وارد شود.

9-بعد از وارد کردن تمام این اطلاعات نسخه نهایی قرارداد آماده می شود که در صورت رضایت طرفین نهایی می شود و با خواندن کد تایید وضعیت امضای دو طرف نهایی می شود.

10-بعد از تمامی این مراحل نوبت به افزودن شاهد می رسد که یک شاهد از طرف هر کدام از اشخاص باید معرفی شود و برای آنها نیز کد ارسال می گردد.

11-در نهایت بعد از وارد کردن تمامی این اطلاعات و گذشت یک ساعت از انعقاد قرارداد، کد رهگیری صادر می گردد.

گذشتن این یک ساعت به علت رعایت خیار مجلس می باشد.

قانون جدید اجاره و امکان شکایت از صاحب خانه

خیار مجلس یعنی چه؟

مطابق قانون مدنی بعد از انعقاد قرارداد تا زمانی که طرفین در یک مجلس می باشند و از هم جدا نشده اند حق فسخ قرارداد را دارند که به آن خیار مجلس می گویند.

البته در قانون برای اعمال این خیار، مدت زمان پیش بینی نشده است و فقط اشاره شده است مادامی که طرفین در یک مجلس هستند قادر به فسخ قرارداد می باشند اما سامانه خودنویس برای حفظ حقوق افراد به آنها 1 ساعت فرصت اعمال خیار مجلس را می دهد و بعد از گذشت یک ساعت کد رهگیری قرارداد صادر می شود.

استعلام کد رهگیری

یکی دیگر از امکاناتی که در این سامانه پیش بینی شده است امکان استعلام کد رهگیری قرارداد می باشد که با وارد کردن کد ملی شخص و کد رهگیری امکان پذیر است.

آموزش تصویری کار با سامانه خودنویس

تمامی آنچه که در بالا به توضیح آن پرداختیم در صفحه آپارات سامانه خودنویس موجود است و شما می توانید از طریق آموزش های زیر قرارداد خود را در سامانه خودنویس ثبت کنید.

ثبت قرارداد در سامانه خودنویس چقدر هزینه دارد

ثبت قرارداد در سامانه خودنویس کاملاً رایگان است و مستلزم پرداخت هیچ گونه هزینه ای نیست.

نکته دیگری که باید مدنظر شما قرار بگیرد علاوه بر اینکه ثبت قرارداد در این سامانه رایگان است مستلزم نصب هیچ برنامه ای نیز نمی باشد و از طریق سایت سامانه خودنویس انجام می شود.

آموزش تصویری سامانه خودنویس در کانال آپارات

سوال های کوتاه

سامانه خودنویس چیست؟

سامانه خودنویس از خرداد ماه سال 1402 ایجاد شد و در اختیار مردم قرار گرفت و از ابتدای سال 1403 کلیه قراردادهای اجاره چه توسط طرفین و چه توسط مشاورین املاک در سامانه خودنویس ثبت می‌شوند.

برای ثبت قرارداد در سامانه خودنویس چقدر باید پرداخت کنیم؟

ثبت قرارداد در این سامانه رایگان است و نیازمند پرداخت هیچ هزینه ای نیست.

آیا بدون مراجعه به بنگاه می توانم قراردادم را در سامانه خودنویس ثبت کنم؟

در این سامانه امکان ثبت قرارداد توسط طرفین پیش بینی شده است اما مستاجر نمی تواند ایجاد کننده قرارداد باشد بلکه صاحب خانه و موجر باید عملیات ثبت را آغاز کنند و سپس مستاجر به آنها اضافه شود.

ثبت قرارداد در سامانه خودنویس چقدر زمان می برد؟

اگر تمامی اطلاعات را در اختیار داشته باشید ظرف دو ساعت می توانید از سامانه کد رهگیری دریافت کنید.

سامانه برای اعمال خیار مجلس به طرفین یک ساعت زمان می دهد و دریافت کد رهگیری حداقل یک ساعت زمان می برد.

آیا ثبت قرارداد در سامانه خودنویس اجباری است؟

با توجه به قانون جدید اجاره که به ثبت قراردادها و دریافت کد رهگیری اشاره می کند، بله.

آیا می توانم از دفتر وکالت شما در این زمینه راهنمایی بخواهم؟

بله برای دریافت وقت مشاوره تلفنی و حضوری می توانید از شماره های زیر اقدام کنید.

021-58784

021-88657789

0998-1288800

آدرس ما: جردن- بلوار ستاری- پلاک 3- واحد 18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *